Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 324 kez okundu.

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri

Kredi notu, kredi kullanımlarınız, kredi ve kredi kartı ödeme düzeniniz ve benzeri unsurlara göre belirlenen ve bankacılık faaliyetlerinizi iyi bir şekilde sürdürmeniz için yüksek olması gereken bir veridir. Önem vermediğiniz ayrıntılar bile kredi notunuzu azaltabilir. Fakat az da olsa düzenli ödemeler yapmak kredi notunuzu yükseltecektir. Kredi notu artırmak için, kartınızın ya da kredinizin en kötü ihtimalle asgari ücretini ödemeniz gerekmektedir. Findeks üzerinden notunuzu öğrenerek neler yapabileceğinizi öğrenebilir,  danışmanlık hizmeti alarak notunuzu yükseltebilirsiniz. Eğer kullanmadığınız bankacılık hizmet ve ürünleri varsa, bunları da iptal etmeniz birkaç ay içerisinde kredi notunuza yansıyacaktır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

 

Kredi notunuz hesaplanırken Findeks ve benzeri sistemler bazı etkenleri esas alarak puanınızı ve risk durumunuzu hesaplamaktadır. Risk durumu ciddi seviyede olan kullanıcılar da bu nedenle kredi alamamaktadır. Kredi notu hesapları yapılırken, kredi ya da kredi kartı faaliyetlerinizi nasıl yürüttüğünüz dikkate alınmaktadır. Ödeme aralığınız ve miktarınız önemli.  Ayrıca, eş zamanlı olarak kaç adet kredi ya da kredi kartı kullandığınızı da dikkat edilmektedir. Her bir kredi kartı kullanımı ödeme aksamalarında puanınıza olumsuz yönde etki etmektedir. Diğer bir etken ise kredi kullanım sıklığınız ve yoğunluğunuz. Aynı zamanda, mevcut olan artı ya da eksi bakiyeniz, avans kullanımınız ve borç durumunuzda en önemli etkenler arasındadır.


Risk Durumundan Kurtulma Taktikleri

 

Nötr seviyesinden bile daha aşağı seviyede olan bu gruplar genellikle bankalardan kredi ve kredi kartı alamayan sınıfı temsil etmektedir. Kredi notunu yükseltme faaliyetlerini burada yapmak bu sınıf için yeterli olmayabilir. Bu yüzden riskli grubun kredi notu artırması için, bankaların size tanımış olduğu ilk ve son ödeme gününü mutlaka dikkate almalısınız. Bu zamana kadar çok kötü bir periyot çizmiş olabilirsiniz fakat banka havuzu birkaç ayda bir güncellenmektedir. Son ödeme gününü aşmadan yaptığınız asgari ücret ödemeleri bu açıdan önemlidir. Limit aşımı yapmamaya özen gösterin.  Krediniz reddedilse dahi arada biraz süre vererek yeni bir başvuru yapmak daha avantajlıdır.  Ayrıca, Findeks üzerinden düzenli sıklıklarla notunuzu öğrenerek finansal işlemlerinizi kontrol altına almaya çalışmalısınız.

Etiketler:

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Hermanos dedi ki:

  şu kredi notu aralığını bir türlü anlayamadım. kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim?

  1. KrediBilgi KrediBilgi dedi ki:

   Merhaba Hermanos, kredi notu hakkında detaylı bilgi ve kredi not aralığı için kredi notu kaç olmalı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 2. Davut dedi ki:

  1275 kredi puanım var. Bunu kısa sürede yükseltmenin en etkili yolu nedir?

  1. KrediBilgi KrediBilgi dedi ki:

   Merhaba Davut Bey, kredi notunu yükseltmek için sitemizde bulunan kredi notu yükseltme yöntemleri yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Sayfa başına git