Kredi Notu Neyi Etkiler

Kredi Notu Neyi Etkiler
31 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 221 kez okundu.

Kredi Notu Neyi Etkiler

Findeks adı verilen kurum, müşterilerin bu zamana kadar gerçekleştirdiği tüm ödemeleri kayıt altına almaktadır. Kredi borcunun zamanında ödenmesi, kredi kartlarındaki borç tutarları gibi birçok faktör, kişinin kredi notunu etkileyen unsurlardır. Kredi notu, yalnızca bir veya birkaç bankanın değil, tüm bankalarda yaptığınız işlemlerin sonucuna göre oluşmaktadır. Eğer kredi notunuz yüksekse, bankalardan alacağınız kredi miktarı da aynı orantıda yüksek olacaktır. Bununla birlikte kredi kartı alımınız ve limit tutarınız da kredi notuna göre şekillenmektedir. Ayrıca kredi notunuzun yüksek olması uygun faiz oranlarıyla kredi çekmenize olanak tanımaktadır. Findeks’in tuttuğu kayıtlara ulaşan bankalar, sizlere vereceği krediyi buna göre şekillendirmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kredi notunu yükseltebilmek için birçok taktik bulunmaktadır. Öncelikle kredi notunun çok kolay yükselen bir şey olmadığını belirtmek gerekmektedir. Bu nedenle müşterilerin zaman içinde bankalarda yaptıkları işlemlerin notlandırma için önemli olacağını belirtmeliyiz. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmanız, aldığınız kredileri öderken aksamaların olmaması ve tutarın tam olarak yatırılması, farklı bankalardan kredi ya da kredi kartı almanız ve herhangi bir sorun yaşamamanız kredi notu artışında etkili olacaktır. Ayrıca faturalarınıza banka üzerinden otomatik ödeme talimatı vermeniz, banka hesabınızda tatmin edici miktarlarda para bulundurmanız gibi faktörler de kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır. Yine yapacağınız bu uygulamaların kesin işe yarayacağını belirtmek doğru değildir. Kısacası sabit gelir durumunuz kredi notunuzda önemli bir rol oynamaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenebilirim

Günümüzde kredi notunu öğrenmek mümkündür. Bunun için KKB’ye bağlı olan Findeks’in resmi sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra yaklaşık olarak 8 Türk Lirası ödeyerek kredi notunuzun değerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca buradan gerekli sorgulamayı yapmak istemeyen müşteriler, bankalarıyla irtibata geçerek kredi notları hakkında fikir sahibi olabilirler. Ancak bu şekilde öğrenebilmek için kredi çekme işlemine girişmeniz gerektiğini ifade etmeliyiz. Bununla beraber internet bankacılığını kullanarak da kredi notu öğrenmeniz mümkündür. Tabii ki bilgiler Findeks’ten çekileceği için burada da belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Detaylar için bankanızı aramanızı tavsiye ediyoruz. Kolay gelsin.

Etiketler:

Kredi Notu Neyi Etkiler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Demir dedi ki:

    telefon faturaları, elektirik ve doğalgaz faturaları gibi şeylerde kredi notunu etkiliyor mu?

    1. KrediBilgi KrediBilgi dedi ki:

      Merhaba, kredi, kredi kartı kullanımı kadar etki etmiyor olsa da, telefon ve diğer faturalarınızın ödemeleri %5’e varan oranlarda kredi notunuzu etkilemektedir.

Sayfa başına git