Kredi Notu Nedir ve Neyi Etkilemektedir?

Kredi Notu Nedir ve Neyi Etkilemektedir?
11 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 174 kez okundu.

Kredi Notu Nedir ve Neyi Etkilemektedir?

Kredi notunuz, kredi alımınızı etkileyen önemli bir unsurdur. KKB bünyesi altında hizmet veren Findeks, Türkiye’de bankacılık işlemlerini kullanan tüm kişilerin kaydını tutmaktadır. Bu kayıtlar belirli bir havuzda tutulmakta ve bankalarla paylaşılmaktadır. Gelir durumunuz, daha önce bankalardan aldığınız krediler ve ödemelerinize göre sizlere belirli puanlar verilmektedir. İşte buna kredi notu denilmektedir. Eğer kredi notunuz iyiyse, yüksek miktarlarla düşük faizli krediler alma yolunuz açılmaktadır. Ancak bu güne kadar aldığınız kredileri ödemekte zorlandıysanız ve taksitlerinizi yatırmadıysanız kredi notunuz düşecek ve bankalar sizi riskli bulacaktır. Bu da kredi almanızı engelleyecek ve kredi kartı sahibi olmanıza mani olacaktır.

Kredi Notu Arttırabilmek İçin Ne Yapılmalı

Kredi notunu yükseltmek çok kolay bir işlem değildir. Çünkü bankaların güvenini kaybettikten sonra bir daha toparlamak oldukça zordur. Yine de kredi notu yükseltmek için ilk olarak borçlu olduğunuz kredileri toplu bir şekilde ödemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bunu gerçekleştiremiyorsanız borcunuzu zamanında ödemeniz de etkili bir yöntem olacaktır. Bununla birlikte kredi kartınız bulunuyorsa buradan alışveriş yapmanız ve ödemelerinizi aksatmamanız da kredi notu için önemlidir. Ayrıca kredi borcunuz bulunan bankada bir banka hesabı açmanız ve içerisine belirli bir miktar para atmanız da güvence oluşturacağı için kredi notunuzu yükseltecektir. Aynı zamanda adınıza ait faturalara bu banka hesabı üzerinden otomatik ödeme talimatı verirseniz kredi notunuzu hızlıca yükseltebileceğinizi ifade edebiliriz.

Kredi Notu Yetersiz Olanlar Kredi Kullanabilir mi

Bu sorunun yanıtı tam olarak verilememektedir. Çünkü bazı bankalar, Findeks’ten edindikleri bilgileri kendi inisiyatiflerine göre kullanabilirler. Yani bir banka sizi güvensiz bulup kredi vermezken, başka bir banka da bu riski göze alarak size kredi verebilir. Tabii ki burada önemli olan kredi notu skalasının ne halde bulunduğudur. Eğer bankalara çok fazla borcunuz yoksa ve ödemeleri zamanında gerçekleştirmeye çalışıyorsanız kredi notunuz da çok düşük olmayacaktır. Bu sebeple birçok bankaya kredi başvurusu yaparak alacağınız sonucu beklemeye koyulabilirsiniz. Eğer siz kredi notunuzu görmek istiyorsanız bunu Findeks’e başvuru yaparak öğrenebilirsiniz. Tabii ki çok yüksek olmamakla beraber kredi notu sorgulamak için para alındığını da ifade etmeliyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git