KOSGEB’in Desteklediği Sektörler

KOSGEB’in Desteklediği Sektörler
11 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 73 kez okundu.

KOSGEB’in Desteklediği Sektörler

KOSGEB Kredisi, karşılıksız/ hibe, geri ödemeli, sıfır faizli gibi seçenekleri olan devlet tarafından desteklenen bir kredi türüdür. Küçük ya da orta ölçekli işleriniz ve girişimcilik faaliyetleriniz için geçerli bir kredi türüdür aynı zamanda. KOSGEB kredisi alabilmeniz için başvuru dönemlerinde site üzerinden ve gerekli evraklarınızla beraber merkezler üzerinden başvurmanız lazım. Fakat bilmeniz gerekenlerden biri, KOSGEB’in her sektörü desteklememesi. Sitesinde uzun bir liste var, kendiniz için buradan kontrol edebilirsiniz. Ana kategoriler ise, madencilik ve taş ocağı, imalat, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi/ dağıtımı, inşaat, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek hizmetleri, bilgi ve iletişim, finans ve sigorta, kültür/ sanat ve spor ve diğer hizmetler şeklindedir.

KOSGEB Veri Tabanına Kaydolmak

Veri tabanına kaydolmak, kredi başvurunuz için atacağınız ilk adımdır. Bu nedenle KOSGEB’in sitesinde yer alan veri tabanı kayıt formunu doldurmanız gerekiyor. Ardından KOSGEB kredisi için ‘başvur’ sekmesine tıklamalısınız. 15 dakika içerisinde formu doldurmanız gerekmektedir. Form tek sayfadan oluşmaktadır. İşletme adı, işletme statüsü, kuruluş yılı, vergi numarası, esnaf ticaret sicili, bağlı bulunan meslek kuruluşu, SSK iş yeri numarası gibi bilgi alanlarını doldurmanız lazım. Sonra, fiziki adres, e- mail adresi, cep telefonu, iş yerinize ait web adresiniz ve benzeri iletişim bilgileri isteniyor. Bilgileriniz resmi olarak işlem altına alındığı için doğru olduğunu beyan ederek onaylamanız da gerekiyor. Bu aşamadan sonra güvenlik kodunu da girip formu yetkililere ulaştırmış oluyorsunuz.

KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulmalı?

Başvuru aşamasında form işleminden sonra istenen bilgilerden biri de KOBİ beyannamesini KOSGEB’e iletmektir. Bunun için web sitesinden de destek alabiliyorsunuz. KOSGEB kredisi için, sisteme kayıtlı kullanıcı olarak giriş yapmanız lazım. Ardından sistem üzerinden bulduğunuz formdaki alanları en doğru şekilde doldurmanız gerekiyor. Net satış hasılası ve mali bilanço toplamı alanlarını boşluk kullanmadan doldurmalısınız. Sonrasında GSM numaranızı ve T.C. kimlik numaranızı iletmelisiniz. Yetkili kişiyi belirtmeli, dilerseniz bir kişi daha ekleyebilirsiniz. Faaliyet konusu, adres bilgisi ve son olarak eksik gördüğünüz bir şey varsa tamamlayıp ‘ileri’ diyebilirsiniz. Son aşamada karşınıza bu bilgilerinize dair bir rapor çıkacak bunu kaydetmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git