KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?
24 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 94 kez okundu.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?
Girişimciler, küçük işletme sahipleri, büyümek isteyen orta ölçüdeki işletmelerin hepsi bilindiği üzere KOSGEB kredisinden yararlanabilmektedir. Bir devlet destek kredisi olan KOSGEB’e gereken şartları sağlamanız durumunda başvuru zamanlarında başvurabiliyorsunuz. KOSGEB kredisi destek oranları ise değişkenlik göstermektedir. Kadınlar için bu oran %90 iken,  erkeklerde %70’tir. Aynı zamanda bölgelere göre de bu destek kredisinin oranı değişiyor. KOSGEB kredisini almak için, ilk olarak düzenlenmiş olan girişimcilik eğitimini 32 saat boyunca almanız şarttır. Ardından sizden istenen belgelerle KOSGEB merkezlerinden birine başvurmanız gerekmektedir. Geri ödemeli, karşılıksız ödeme, sıfır faizli gibi seçenekleri bulunmaktadır. Durumunuza ve girişiminizin sektörüne göre alınan miktar ve ödeme şekli değişmektedir.


KOSGEB Kredisi İçin Gerekli Belgeler
KOSGEB’e kaydolmak için ilk olarak kosgeb.gov.tr sitesi üzerinden kaydınızı tamamlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda, KOBİ beyannamesi, KOBİ bilgi dökümanı, oda faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesi örneği gerekiyor. KOSGEB kredisi için aynı zamanda işletmenize ait imza sirküleri de gerekmektedir. Belgelerinizin hepsinin hem aslının hem de bir nüshasının olması şarttır. Veri Tabanı kayıt aşamasında mutlaka doğru ve geçerli bilgiler iletmeniz gerekiyor. Bu bilgilerle beraber iletmiş olduğunuz belgeler eşleştirilerek kaydınız tamamlanmaktadır. Aynı zamanda belirttiğimiz KOSGEB girişimcilik kurslarına da %80 oranında katılım göstermiş olmanız lazım. Eğitimden başarı ile ayrılan kişilere hem sertifika hem de KOSGEB kredilerinden yararlanma hakkı verilmektedir.

Banka Borcu Olanlar Hibe Alabiliyor mu?
KOSGEB devlet destekli bir kredi olduğu için, bankalarla herhangi bir ilişkisi yoktur. Fakat, yüksek limitli kredi alımlarında, bankalardan teminat mektubu istenmektedir. KOSGEB kredisi için bu teminat belgesinin alınmaması sıkıntı olabilir. Bu nedenle düzenli ödeme yapıyor olmanız önemli. Özellikle 100 bin TL’ye varan ödemelerde bu işlem gerekmektedir. Kredi veya kredi kartı konusunda olumsuz bir durumumuzun olmaması yüksek sınırlı KOSGEB almanızı sağlayacaktır. Eğer daha alt ve orta sınırlarda kredi almak sizin için yeterli ise,  en fazla 50 bin TL’ye kadar KOSGEB kredisi alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bankalardan herhangi bir talepte bulunulmamaktadır.  Hibe alımlarına banka kredileri engel olamamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git