Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?
15 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 263 kez okundu.

Konut Kredisi Ne İşe Yarar ve Nasıl Çekilir?

Ülkemizde yakın bir zamandan beri verilen konut kredisi, özellikle ev almayı düşünen ve elinde yeteri kadar para bulunmayan kişilerin imdadına yetişmektedir. Konut kredisi ile elinizdeki ufak miktarı değerlendirebilir ve ev sahibi olma şansı yakalayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak bankanıza başvuru yapmanız gerekecektir. Banka, alacağınız eve görevlendirdiği kişileri göndererek evin bedelini belirlemektedir. Bu bedele göre banka, size vereceği kredi tutarını hesaplamaktadır. Eğer mali durumunuz yeterli ve kredi notunuz da tahmin edilenden yüksek ise, konut kredisi almak için önünüzde bir engel bulunmamaktadır. Genel olarak 5-30 yıl arasında değişen bu kredilerin kefil istemediğini belirtmeliyiz. Ancak bankalar, kendilerini sağlama almak adına alınan eve ipotek koydurmaktadırlar.

Konut Kredisi Ne Kadar Alabilirim

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi konut kredisi miktarı alınacak eve göre farklılık göstermektedir. Müşteri, alacağı evi daha önceden bankaya bildirmek durumundadır. Banka bu konuda gerekli bilirkişi raporunu inceler ve evin gerçek değeri hakkında bilgi sahibi olur. Gerçek olan ev bedelinin %75’i, banka tarafından sizlere kredi olarak verilebilmektedir. Yani herhangi bir üst limitin bulunmadığını ifade edebiliriz. Tabii ki sizde ev bedelinin %25’i nakit olarak bulunmalı ve gelir durumunuzun kredi almaya müsait olması gerekmektedir. Ayrıca daha önce banka ile yaptığınız çalışmalar ve mal varlığınız da kredi alıp alamayacağınızı etkileyen temel faktörlerdendir.

Konut Kredisi Alırken Talep Edilen Evraklar

Konut kredisi için ilk olarak konuta dair evraklar talep edilmektedir. Evin tapusu, bedelini gösteren belge vs. gibi şeyleri bankanıza teslim etmeniz gerekmektedir. Bununla beraber konut kredisi alacak kişinin nüfus cüzdan fotokopisi, gelir durumunu gösteren belge ve ikametgah adresi bankalar için yeterli görülmektedir. Zaten ev ipotek altına alınacağı için bankalar müşterilerini fazla belge talep ederek yormamaktadırlar. Tabii ki her bankanın tutumu farklı olabileceği için konut kredisi almadan önce bankanızı iyi seçmeniz yararınıza olacaktır. İsterseniz şube üzerinden şahsen, isterseniz de internet bankacılığıyla bu evrakları bankanıza ulaştırabileceğinizi de unutmadan ekleyelim. Gerekli incelemeler sonucunda kredi alıp almayacağınız tarafınıza hızlıca iletilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git