Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler
26 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 205 kez okundu.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Günümüzde bir ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Fakat ev sahibi olmak isteyen kişiler ev fiyatları çok fazla arttığı için ve her geçen gün artış gösterdiğinden dolayı nasıl ev alacaklarını bilmiyorlar. Ev sahibi olmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemler arasında konut kredisi yer almaktadır. Bankalar sundukları konut kredilerinde bu kredileri kullanmak isteyen kişilerden çeşitli belgeler talep etmektedir. Konut kredisinde istenilen belgeler şu şekildedir:

-Kamu çalışanı: ikamet belgesi, maaş bordrosu, varsa ek gelir belgesi, tapu fotokopisi

-Özel sektör çalışanı: SGK dökümü, maaş bordrosu, iş yeri imza sirküsü, ikamet belgesi, varsa ek gelir belgesi, tapu fotokopisi

-Vergi levhalı: İmza sirküleri, güncel vergi levhası, blanço ve gelir tablosu, oda kayıt belgesi, tapu fotokopisi, ticaret sicil gazetesi

-Emekli: İkamet belgesi, emeli aylık dökümü, varsa ek gelir belgesi, tapu fotokopisi

Bana Konut Kredisi Çıkar Mı?

Bankalar konut kredisini diğer kredilere göre daha kolay bir şekilde vermektedir. Bunun sebebi ise; konut kredisi ipotekli bir kredi olduğu için bankaların gözünde ödenmeme riski daha az olan bir kredidir. Fakat uzun vadeli ve yüksek tutarlı bir finansman olduğu için bankalar gelir durumu ve kredi notu incelemenizi yaparken biraz daha detaylı olarak çalışmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda sizlere konut kredisinin çıkıp çıkmayacağına ise bankanın tahsis birimi karar vermektedir.

Ne Kadar Konut Kredisi Kullanılır?

Konut kredisi kullanacağınız zaman dikkat etmeniz gereken durumlardan birisi ise; ne kadar kredi kullanabileceğinizdir. Çünkü bu krediyi kullanacağınız zaman istediğiniz evi alabilmeniz için mutlaka bir peşinata da sahip olmanız gerekir. Yasalara göre alacağınız eve konut eksperinin belirlediği değerin maksimum %80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Almak istediğiniz eve eksper değeri olarak 300 bin TL konulduysa siz maksimum 240 bin TL kredi kullanabilirsiniz. 60 bin TL peşinata sahip olmanız gerekir. Peşinata sahip olmayan kişiler genellikle evin eksper değerini yüksekten göstererek başvurularını gerçekleştirme yoluna gitmektedir. Aynı zamanda eğer durumunuz müsait ise 48 ay vadeli olarak ihtiyaç kredisi kullanarak da peşinatı halledebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git