Konut Kredisi Hesaplama Araçları

Konut Kredisi Hesaplama Araçları
31 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 237 kez okundu.

Konut Kredisi Hesaplama Araçları
Konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi en çok başvurulan kredi türlerinden biridir ve almak için en önemli noktalardan biri hesaplamadaki maliyet kalemleridir. Konut kredisi hesaplaması yapılırken, geri ödeme kalemleri arasında, dosya masrafı, ekspertiz ücreti, DASK ve hayat sigortası yer almaktadır. Dosya masrafı maksimum kurallar çerçevesinde, kredinin yüzde 5’i olarak belirlenmiştir. Bununla beraber satın almak istediğiniz evin önce, banka tarafından raporlanması gerekiyor ve bu aşamada bir değer biçiliyor. Bu aşamada ayrıca, ekspertiz ücreti de vermeniz gerekmektedir. Ev kiralamada bile zorunlu kılınan DASK, aynı şekilde satın alma aşamasında da hesaplama kriterleri içerisindedir. Son olarak bir de, hayat sigortası unsuru var. Bu işlem zorunlu olmamakla beraber, bankanızın opsiyonunu kabul etmeniz durumunda aylık ödemelerinize yansıyacak bir kalem harcamasıdır.

Konut Kredisi Tapu Harcı Hesaplaması
Tapu harcı, Bakanlar Kurulu tarafından zorunlu hale getirilmiş, ev, arsa, tarla, iş yeri gibi tapulu sistemin bulunduğu her alanda, geçerli olan bir harçtır. Alıcı ve satıcı arasında paylaştırılmış harç ödemesi zorunlu bir aşamadır. Hesaplaması için, beyan edilen alış ve satış tutarı verileri kullanılmaktadır. Verilen oranlar ise alıcı ve satıcı için %2’şer şekilde paylaştırılmıştır. Konut kredisi aylık ödeme maliyetlerinizin içerisinde bunu da dahil edebilirsiniz. Bazı dönemlerde tapu harcı ödemelerinde ve hesaplamalarında bakanlık tarafından indirim yapılmaktadır.

Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?
Konut kredisi çekebilmeniz için tıpkı diğer kredi türlerinde de olduğu gibi gelir ve kredi notu kriterler ön plana çıkmaktadır. Konut kredisi hesaplamalarının yapılabilmesi için bazı sorulara yanıt vermeniz gerekmektedir. Aylık maaşınız ya da düzenli geliriniz ne kadar, belgeleyebileceğiniz başka bir gelir kaynağı var mı, eş zamanlı diğer bir kredi ödemeniz var mı şeklindeki sorular kredi miktarınızı doğrudan etkilemektedir. Aylık taksit tutarı da bu unsurlar doğrultusunda ayarlanarak hesabınıza yansımaktadır. Gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlendiğini de belirtebiliriz. Eş zamanlı olarak ödemelerini yaptığınız bir krediniz varsa, bu oran buna göre şekillenecektir. Ya da aynı oranlar geçerliliğini koruyarak, aylık taksit ödemenizi iki kredinin de taksitini aynı anda ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz.
 

Etiketler:

Konut Kredisi Hesaplama Araçları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Saim dedi ki:

    Bu tapu harcı tam olarak nasıl hesaplanıyor

    1. KrediBilgi KrediBilgi dedi ki:

      Merhaba, Tapu harcı için, beyan edilen alış ve satış tutarı verileri kullanılmaktadır. Verilen oranlar ise alıcı ve satıcı için %2’şer şekilde paylaştırılmıştır.

Sayfa başına git