Konut Kredisi Alım Şartları Nelerdir?

Konut Kredisi Alım Şartları Nelerdir?
16 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 137 kez okundu.

KONUT KREDİSİ ALIM ŞARTLARI NELERDİR

Ev almak isteyenler için bankalar tarafından verilen konut kredisi gereken nakit ihtiyaç miktarını sağlamaktadır.  Başvuru işlemleri için müşterilerin öncelikle almak istedikleri evi ya da taşınmazı bulmuş olmaları gerekmektedir. Bankalar müşterinin almak istediği bu konutu yaş ve eder gibi belirli parametreler kullanarak incelemektedir. Alınmak istenen kredi tutarı ile konutun uyumlu olduğunu kontrol edilmektedir.   Kişilerden bunun dışında istenilen belgeler ve göstermeleri talep edilen durumlar bankadan bankaya farklıdır. Yine de bütün bankalar kişilerin eğer varsa diğer kredilerine dair geçmişini ve kredi notunu incelemektedir.  Bu krediler uzun vadeli olarak çekilmektedir yani geri ödeme süresi uzundur.

KONUT KREDİSİ EVRAKLARI

Banka ile iletişime geçildiğinde hazırlanması ve teslim edilmesi gereken evraklar arasında  nüfus cüzdanının noter tasdikli fotokopisi , ikamet adresini gösterir nitelikte belge, maaş bordrosu  ve eğer kişi sahipse başka gelirler ve gelir getiren varlıklara dair tapular bulunmaktadır.  Emekli olmuş kişiler için ise emekli maaşlarına dair hesap cüzdanı ve eğer yine varsa diğer varlıkların tapuları  yeterlidir.  Bankaların çoğunluğunun konut kredisi verirken de uyguladığı sistem ile belirlenen kredi notunun en düşük 1100 olması da banka tarafından kontrol edilmeli ve belgelendirilmelidir. Kredi notu ve alınmak istenen konut ile ilgili ekspertiz işlemlerinin sonuç raporları bankanın talep edilen kredi tutarının uygunluğunu tespit etmek ve onaylamak için kullanılmaktadır. Müşterilerin bankaya konutun fiyatını beyan etmeleri gereklidir. Bunun ardından tutulan ekspertiz raporları ve bu beyan kıyaslanmaktadır. Eğer aradaki fark çok yüksek ise banka bu durumda tutulan raporu fiyat olarak belirlemektedir.

Konut Kredisi Bilinmesi Gerekenler

KONUT KREDİSİ ÇEKMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Bankaların büyük oranda olumlu yanıtladığı vemüşterilerine verdiği kredilere başvururken geri ödeme konusunun ön değerlendirilmesi yapılmalıdır. Hanede yaşayan kişi sayısı ve gelir gider dengesinin kredinin geri ödemelerinin düzenli bir şekilde ve belirlenen vade süresince ödeyecek durumda olması önemlidir.  Farklı bankalar ve sundukları konut kredisi seçeneklerinde üç ayda bir, artan ya da azalan tutarlarda taksitlendirmeler de bulunabilmektedir. Bu anlamda iyi bir bilgi sahibi olmak için bankalar ile temasa geçmek gerekebilmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git