Kara Listede Olan Kredi Çekebilir mi?

Kara Listede Olan Kredi Çekebilir mi?
21 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 204 kez okundu.

Kara Listede Olan Kredi Çekebilir mi?

Kara listede olan kredi verilmesinin önü açıldığı için bu listede yer alan tüketiciler, belirli koşulları sağlayarak istedikleri kadar finansman alabilirler. Bankalar için en önemli unsur; başvuruda bulunan kişinin geçmiş dönemde borcuna sadık kalıp kalmadığıdır. Kişinin ödeme sadakati ise kara liste sorgulama sonucunda çıkan verilerle belli olmaktadır. Bu nedenle kara listede yer aldığınız halde nasıl kolay kredi çekebileceğinizi alt başlıklardan öğrenebilirsiniz…

Kara Listede Olana Kredi Verilir mi?

Kara listedekilere af getirildikten sonra bankalar, yeni dönem kredi müşteri kitlesini arttırabilmek için olumsuz sicil kaydı bulunan tüketicilere kredi vermeye başladılar. Daha öncesinde ise her ne kadar bankalar tüketicilere kredi vermek istese de, yasa kapsamında olumsuz sicil kaydı bulunan kişilere finansman sağlarlarsa cezalandırılıyorlardı. Bu yaptırım nedeniyle torbadan çıkan af yasasına kadar hiçbir banka, kara listede olan kişilere finansman vermek istemiyordu.

Hükümet, kredi kartı ve kredi borçları sebebiyle kara listeye alınan kişi sayısı inanılmaz derece artınca olaya çözüm bulmak için çalışmalar başlattı. Bu çalışmaların sonucunda af yasası çıkarılmasına karar verildi ve ilgili yasa TBMM onayına sunuldu. Meclis onayladıktan sonra finans kurumlarının, olumsuz veri kaydı bulunan müşterilere kredi verebilmelerinin önü açıldı. Yasa neleri kapsamaktadır, kara listede olan kredi alabiliyor mu artık ve şartları nelerdir?

Kara Listede Olan Kredi Çekebilir mi?

Aftan yararlanarak kara listedeki tüketiciler finansman alabilirler ancak bu affın en önemli kriteri; tüketicinin tüm borcunu nakit olarak kapatması ya da kapatma imkânı yoksa yapılandırma yoluna gitmesidir. Buna bağlı olarak kredi çekebilmeniz için öncelikle mevcut borçlarınızı yapılandırmanız veya peşin ödeme yaparak borçlarınızı kapatmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız veya nakit olarak tüm borcu kapatabilecek kadar para bulamıyorsanız, sizin için en verimli yok bankayla görüşmek olacaktır. En fazla hangi kredi borcunuz hangi bankanın nezdindeyse, o kuruma giderek müşteri temsilcisi ile birebir görüşmelisiniz. Durumunuzu arz etmeniz ve aftan yararlanmak için borcun refinansman yoluyla taksitlendirilmesini istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Kurum, kara listede olan kredi çekebilsin ve eski borçlarını kapatabilsin diye talebinizi olumlu yanıtlayabilir.

Yeni yılda yapılacak olan, kara liste düzenlemesi için Kara Liste Affı 2018 ve Kredi Sicil Affı 2018 yazımızı okuyabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git