İnternetten Konut Kredisi Başvurusu

İnternetten Konut Kredisi Başvurusu
12 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 27 kez okundu.

İnternetten Konut Kredisi Başvurusu Yapmak

Ev kredisi için başvuru yapma yöntemleri arasında internet de bulunuyor. Neredeyse her bankanın resmi sitesi üzerinden başvurularınızı yapabiliyorsunuz. Bunun için sitelerde yer alan konut kredisi sayfalarını ziyaret etmeniz lazım. Aynı zamanda buralarda yer alan ödeme yöntemleri ve konut kredisi seçeneklerine de göz atabilirsiniz. Konut kredisi başvuruları için bankaların web sitelerinde bir forum bulunmaktadır. Bu formu doldurarak, bankaya müracaat edebilirsiniz. Formda sizden, kişisel bilgileriniz ve kullanmak istediğiniz banka şubesini seçmeniz istenecektir. Ardından banka sizinle kısa süre içerisinde iletişime geçecektir. Sizin hangi konut kredisi türünü seçmeniz gerektiğini bu şekilde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bankanızın istediği evrakları da en kısa süre içinde belirlediğiniz şubeye iletmeniz gerekmektedir.

Konut Kredisi Başvurusunda Teslim Edilmesi Gereken Evraklar

Başvuru sırasında ileteceğiniz evraklar kişisel evraklar ve mülkle ilgili evraklar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu evraklar içerisinde, kimlik belgeniz ilk sırada geliyor. Kimliğin yanı sıra, ehliyet ya da pasaport da kullanabilirsiniz. Yanı sıra, ikametgah belgesi ve gelirinizin kanıtlanmasına yönelik belgeler de bunlar arasındadır. Maaş bordrosu, emekliyseniz emekli belgesi, serbest meslek ya da esnafsanız da çalıştığınız yere göre belgeler gerekmektedir.  Mülkiyet için gereken belgeler arasında da kat mülkiyet tapusu, kat ittifakı tapusu ya da kullanım izin belgesi gerekmektedir. Konut kredisi başvurularınız için son olarak da, inşaat halinde bir yapıysa ruhsat belgesi gerekiyor.

Konut Kredisi Verilmeyen Durumlar

Başvurudan önce ya da sonra kredi alamama durumunuz söz konusu olabilir. Öncelikle konut almanız için gereken özelliklerin başında, ‘mesken’ kavramı geliyor. Alınacak konutun niteliği mutlaka mesken olmalıdır. Arsa, dükkan gibi nitelikli yerlere konut kredisi verilmemektedir. Bununla beraber, konutun yasal gerekliliklere uygun olması gerekiyor. Yönetmelikle ilgili sorunu olan yerlere de bankalar kredi vermiyor. Bilindiği üzere konut alınmadan önce ekspertiz onayı gerekiyor kredi için. Kredi alabilmeniz için bu rapora göre evinizin %80 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir.  Son olarak akrabalar arası konut alımı için bankaların kredi onayı vermediğini söyleyebiliriz. Bu koşullara uygunsanız belgelerinizi tamamlayıp bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git