İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gereken Belgeler

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gereken Belgeler
5 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 184 kez okundu.

Günümüzde bankalardan müşterilerce en çok talep edilen kredi tipi İhtiyaç kredisi olmaktadır. Bu kredi kendi içerisinde bireysel  ve ticari olarak ikiye ayrılmaktadır.  Kredi sağlayan en önemli kuruluşlar olan bankalar bunları sunarken zaman zaman kampanyalar düzenlemektedir. Farklı ödeme şekilleri ve daha cazip faiz oranları da bu kampanyaların içerisinde bulunabilmektedir. Her banka için farklı olsa da ihtiyaç kredilerine başvurabilmek için kişilerin 18 yaşının üzerinde olmaları gerekmektedir. Bu sınır bazı bankalarda 20 yaş olarak belirlenmiştir.

İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSUNDA GEREKEN BELGELER

Bankaların ihtiyaç kredisi başvurularında uyguladıkları şartlar ve talep ettikleri belgeler bulunmaktadır. Bunlar gelir belgesi ve kredi notunun derecesini gösterir belgelerden oluşmaktadır.  Kişiler bu belgelerini verdikten sonra kısa bir incelemeden geçmekte ve gereken genel şartların sağlanıp sağlanılmadığına bakılmaktadır. Bu şartlar arasında, yaş şartının sağlanması ve bankaya bir gelir kaynağı olduğunun gösterilmesi ve bunun için de SSK kaydının bulunması ya da vergi levhalı bir şirket sahibi olunması gerekmektedir.  Ayrıca ticari tip kredilerde bankaların aradığı bir şart da levhanızda kar gözükmesidir. Tüketici kredisi gibi diğer Bireysel kredilerde ise gelir kaynağı gösterilen adreste kişinin üç ay doldurup doldurulmadığına bakılmaktadır.  Bankalar ile o güne kadar olan bütün borç, kredi kartı, geçmişte alınan bir kredi gibi konuları inceleyerek belirli bir kredi notu vermektedir. Bu derecelendirme ilgili bankanın kişiye vereceği krediye uygunluğunu belirlemektedir. Bankalar kişinin talep ettiği tutarın verilip verilemeyeceğine kredi notunu da dikkate alarak karar verir.

İHTİYAÇ KREDİSİ GERİ ÖDEMESİ

Müşterilerin aldıkları ihtiyaç kredisi geri ödemesi ile ilgili kendi belirledikleri belirli kampanya ve ödeme planları uygulanmaktadır. Bunlar kişilerin banka seçimlerini etkilerken kredinin mümkün olan en uzun geri ödeme süresi yasalarla belirlenmiştir. Bu süre en fazla 48 aydır. Ancak bankalara başvuru gerçekleştirirken taşınmazların varlığına dair evraklar da teslim edilir yani ipotekli kredi alınırsa burada yasanın belirlediği üst sınır 120 aydır. Kredinin alımının hemen arkasından bankalar müşterilerle konuşarak bir geri ödeme planı belirlemektedir. Her iki tarafın da planı imzalaması ile geri ödeme süreci başlamaktadır. 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git