Hibe Kredisi Nedir?

Hibe Kredisi Nedir?
11 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 218 kez okundu.

Hibe Kredisi Nedir?

Hibe kredisi, devlet destekli verilen ödeneklerden biridir. Fakat bu kredi türünde, herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir. Bilindiği üzere hibe kavramı, okullarda, devlet burslarında ve benzeri konularda sıkça rastladığımız bir kavramdır. Hibe kredisi özellikle ödeme gücü olmayan kişilere verilmekte ya da aynı zamanda da desteklenmesi gereken bir projeyi ve çalışmayı, girişimcilere destek olmak amacıyla da verilmektedir. Bu ekonomik kalkınma açısından da son derece önemli bir adımdır. Hibe kredi alabilmeniz için sektörünüzle uygun alanlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde belli dönemler içerisinde ya da girişimcilik faaliyetinizin son aşamasına kadar hibe kredi desteği alabiliyorsunuz.

Hibe Kredisini Kimler Verir?
Devlet destekli ödeneklerden biri olduğunu söylemiştik. Fakat, birçok banka ve kuruluşların, toplulukların da bu yönde çalışmaları söz konusudur. Sizler de bu şekilde destek alarak girişimlerinizi ya da tarım, yetiştiricilik, hayvancılık gibi üretimlerinizi devam ettirebilirsiniz. Hibe kredisi veren yerler arasında Esnaf ve Kredi Kooperatifleri ve benzeri kamu ve STK kuruluşları bulunuyor. Aynı zamanda HalkBank ya da Ziraat Bankası gibi devlet temelli bankalarında destekleri bulunuyor. Bu bankaların destekleri için ilgili dönemlerini takip etmeniz gerek. Gıda ve Tarım Hayvancılık Bakanlığı, KOBİ Destekleme İdaresi, bahsettiğimiz üzere çeşitli kooperatifler, TUİK, Ticari ve Sanayi Odalar Başkanlığı ya da illerdeki başkanlıkları, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu bu hizmeti sağlayan programlar arasındadır. Aynı zamanda, projenize ya da programınıza özel olarak değişmekle beraber, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi bakanlıklara da başvurabiliyorsunuz.

Hibe Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?
Belirtilen kurumların başvurular maalesef her dönem açık olmuyor. Destek paketlerinin belirli süreleri bulunmaktadır. Bahsedilen bakanlıklar veya kooperatifler ve benzeri sistemlerden herhangi birinin resmi sayfasından ya da telefon numarasından gerekli detaylara erişebilirsiniz. Başvuru tarihlerinin aktif olduğu zaman diliminde, hibeyi ne için istediğiniz, yaşınız, kimlik bilgileriniz, yaşadığınız bölge gibi bilgileri ileterek başvuru yapabilirsiniz. Tabii ki detaylı belgeler kurumlara göre değiştiği için hibe kredisi için farklı evrak taleplerini de iletmeniz gerekiyor.  Özellikle devlet destekli kurumlarda genç kişiler desteklenmekte ve başvuruları kısa sürede ihtiyaçları doğrultusunda kabul edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git