Hibe Kredisi Nedir ve Hangi Kurum Tarafından Verilir?

Hibe Kredisi Nedir ve Hangi Kurum Tarafından Verilir?
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 136 kez okundu.

Hibe Kredisi Nedir ve Hangi Kurum Tarafından Verilir?

Hibe kredisi, kobi ve girişimcileri desteklemek adına devletin belirli kurumları tarafından verilen bir kredidir. Hibe kredisi genellikle KOSGEB ve İŞKUR tarafından verilmektedir. Tabii ki bu krediyi alabilmek adına kişilerin belirli şartları gerçekleştirmeleri esastır. Verilecek miktar, açılacak ya da geliştirilecek işletmenin boyutuna göre değişiklik gösterebilse bile, maksimum 100.000 TL dolaylarına kadar çıkabilmektedir. Hibe kredisinin faizi 0 olduğu için sonradan ödemesi de bir hayli kolaydır. Devletin bu desteğiyle birlikte girişimcilerin eli kolaylamakta ve yapacakları işi daha kolay organize ettikleri bilinmektedir. Tabii ki bu krediyi almak için belirli elemeleri geçmek ve fikrinizi devlet kurumunuza kabul ettirmeniz esastır.

Hibe Kredisi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Hibe kredisi alabilmek için öncelikle devletin açtığı sertifikalı kursları tamamlamak gerekmektedir. Bulunduğunuz ilde KOSGEB’e bağlı il ve ilçe teşkilatlarına gereken başvuruyu yaparak eğitime katılmanız mümkündür. Eğitimde devam şartı arandığı için derslere katılım da zorunludur. Hibe kredisini iş yeri kira giderlerinizi finanse etmek, ofis ve personel ihtiyaçlarınızı karşılamak, mal alımınızı arttırmak gibi sebeplerle talep edebilirsiniz. Bu konuda sunacağınız projenin uygun oluşu esastır. Kurum, başvurular arasından en nitelikli olanları seçerek 0 faizli kredi işlemlerini onaylar. Genellikle internet sitesinden açıklanan bu sonuçlarla birlikte kredi almaya hak kazandığınızda gereken işlemleri internet ya da şube aracılığıyla da yerine getirebilirsiniz.

 

 

Hibe Kredisi Şartları Nelerdir

Hibe kredisi almak isteyenlerin öncelikle bir vergi levhası bulunmalıdır. Bununla beraber 18 yaşını aşmış olmak, maliye bakanlığına bağlı kurumlardan işletme ile alakalı bir ceza almamış olmak ve şirket sicilinin temiz olması gerekmektedir. Bu şartlara göre sunacağınız projeler değerlendirmeye alınacak ve kriterlere uymayan başvurular kabul edilmeyecektir. KOSGEB ve İŞKUR, kredi başvurusunda bulunacak kişilere temin etmeleri gereken evrakların listesini sunmaktadır. Bu evrakları tamamlamanız hususunda kredi alabileceğinizi belirtmeliyiz. Son olarak hibe kredisi için başvuruların belirli iş kollarına ait olduğunu eklememiz sizlerin yararına olacaktır. Yani her sektör hibe kredisi almak için uygun değildir. Bunu krediyi veren kurumlar her sene düzenli olarak açıklamaktadır. Gelişmeleri takip etmenizi öneriyoruz.

Etiketler:

Hibe Kredisi Nedir ve Hangi Kurum Tarafından Verilir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. FirstModesta dedi ki:

    Hibe kredisinden yararlanmak istiyorum ama bir türlü kurslara kayıt olamıyorum. Bu konuda ciddi bir sorun var, ya insanlar kayrılıyor ya da bunların hepsi göstermelik. Karabükte yaşıyorum daha önce 3 kez hibe kredisi kurslarına başvurdum ama kabul edilmedim.

Sayfa başına git