Hibe Kredisi Gerçekten Veriliyor Mu?

Hibe Kredisi Gerçekten Veriliyor Mu?
13 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 196 kez okundu.

HİBE KREDİSİ GERÇEKTEN VERİLİYOR MU

KOSGEB tarafından sağlanan hibe kredisi niteliğindeki maddi tutarlar girişimcilere herhangi bir geri ödeme süreci bulunmadan verilmektedir. Maksimum meblağ olarak belirlenen işletme başı 50.000 TL’ye kadar hibe uygulamasından çok sayıda işveren faydalanmak istemektedir. Bunun için aranan koşullar önceden başka kooperatiflerden, KOSGEB’de dahil olmak üzere, bir kredi kullanmamış olmaktır.  Ayrıca  hibe kredisi bu talep yoğunluğuna sahip olduğu için KOSGEB bir kontenjan belirlemiştir. Buna göre hibe işlemi 2017 yılı için 80.000 işletme ile sınırlı olarak belirlenmiştir ve 2017 yılında hibe kredisi işlemleri önceki yılın aksine bir değil iki defa yapılmıştır. Başvuruları uygun görülerek onaylanan kişiler hangi sektörde olurlarsa olsunlar bu hibe miktarına ulaşabilmektedir. Kişiler verilen bu hibe kredisi onayı ile ilgili belgeyi istedikleri herhangi bir bankaya ileterek çekim yapabilmektedir. 

HİBE KREDİSİ VERİLEN SEKTÖRLER

 Hibe sağlanan sektörler madencilik, imalat , elektrik-gaz-buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı, su temini, kanalizasyon, atık yönetimi, toptan ve perakende satış, inşaat, ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek hizmetleridir. Hibe kredisi niteliğindeki bu para için KOSGEB, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı gibi kurumlara başvurmak gerekmektedir. Bu kuruluşlar sadece KOSGEB’den ibaret değildir ve farklı sektörlere kredi sağlayan kurumlar ilgili bakanlıkların çatısı altında bulunmaktadır.

HİBE KREDİSİ DENETLEMESİ VE ŞARTLARI

Bankalardan kredi olarak  alınan miktar ile gerçekleştirileceği beyan edilen işletme büyütmesi ya da işletme kurulması teminatının ihlali söz konusu olabilmektedir.KOSGEB hibe sürecinin arkasından gereken denetlemeleri yapmaktadır. Hibe kredisi olarak verilen miktarların kullanımının işveren  ya da girişimci kişinin beyanı ile uyum sağlaması gerekmektedir. Şirketlerin hibe için sağlaması gereken şartlarda bu 80.000 kişilik sınırın dolmamış olması durumundan başka hiçbir madde yoktur. Ayrıca diğer bir önemli nokta da daha önce KOSGEB’den kredi almış ancak bu krediyi alma sebebi olarak beyan ettiği projeye hiç başlamamış ya da tamamlamamış olan kişilerin herhangi bir şekilde hibe tutarı alma imkanları bulunmamaktadır. Bu kişiler başka sektörlerde yapacakları hibe başvuruları da reddedilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git