Devlet Hibe Kredisi Başvurusu

Devlet Hibe Kredisi Başvurusu
12 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 41 kez okundu.

Devlet Hibe Kredisi Başvurusu

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin işletmelerini büyütmek için ilk yapması gereken işlemlerden birisi; devletin sunduğu hibe kredisine başvuruda bulunmak olmalıdır. Devletten Hibe kredisi almak için ilk olarak KOSGEB’in sunduğu girişimcilik eğitimine katılmanız ve bu eğitimden sertifika almanız gerekmektedir. Eğitimde devam zorunluluğu vardır. Bu yüzden başvurunuzu yaptıktan sonra mutlaka eğitimlere katılmanız gerekiyor. Bu eğitimler ülkemizde her ilde verilmektedir. Bir ilde aldığınız sertifikayı başka bir ilde açtığınız işyeri için kullanabilirsiniz. KOSGEB’in açtığı bu kurslara katılan kişiler kurstan başarılı olup sertifikalarını aldıkları zaman devletin sunduğu 50 bin TL hibeden faydalanmak için başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Hibe Kredisinin Verildiği Sektörler

Hibe kredisi almaya hak kazanmanız için hizmet verdiğiniz sektörün KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer alması gerekmektedir. Eğer bu sektörlerden birisinde yer alan bir işletmeniz yoksa destek alamazsınız. Yalnız hibe desteğinin neredeyse bütün sektörlere verildiğini söyleyebiliriz. İmalat, Madencilik ve Taş Ocakları, Elektrik – Gaz – Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı, Su Temini; Kanalizasyon – Atık Yönetimi ve İyileştirme Çalışmaları, İnşaat, Toptan ve Perakende Şirket; Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motorsikletlerin Onarımı, Ulaştırma ve Depolama, Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri, Bilgi ve İletişim, Finans ve Sigorta Faaliyetleri, Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler, İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri hibe desteğinin verildiği ana sektörlerdir. Bu sektörlerin birçok alt dalına da hibe desteğinin verildiğini görebilirsiniz.

Hibe Kredisi Sonuçları

Hibe kredisi başvurusu yaptıktan sonra sonuçlar için büyük bir heyecan başlar. Bu kredi başvurusunun sonuçlarının hızlı bir şekilde açıklanmadığını söyleyebiliriz. Hibe desteğine başvuru yapmak için en az 18 yaşınızda olmanız gerekir. Bunun dışında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Desteğin verildiği sektörlerden birisinde faaliyet göstermeniz de ana aranan şartlar arasında yer almaktadır. Desteğin sonuçları ise Kosgeb’in resmi internet sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Destek dağıtılırken erkeklere %70 oranında verilirken kadınlara %90 oranında verildiğini görebiliyoruz. Bu evrede kadınların erkeklere göre daha avantajlı olduğu görülmektedir. Aynı zamanda genç girişimcilerin faaliyetlerine de yüksek ölçüde hibe kredisinin verildiğini görebiliyoruz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git