Araç Kredisi Neye Göre Verilir

Araç Kredisi Neye Göre Verilir
13 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 211 kez okundu.

Her ay taksitle araba almak isteyenlerin araç kredisi aldıklarını söyleyebiliriz. Araç kredisi, otomobil ihtiyacı bulunan kişilerin yeterli parayı bulabilmeleri adına bankalar tarafından verilen bir kredidir. Taşıt kredisi 60 ay vadeli olup, daha fazla taksit yapılamamaktadır. Son model sıfır araçlar ve ikinci el araçlar için farklı araç kredisi koşulları bulunmaktadır. Gelir durumu araç almaya müsait olanlar, bankaya araç kredisi için gereken başvuruyu yaparak otomobil satın alabilirler. Taşıt kredisinde minimum ve maksimum kredi miktarı belirsizdir. Yani size verilecek miktar banka tarafından belirlenmektedir. Ayrıca bankaların bu kredi için sizin kredi notunuza göre kredi tutarını ayarladığını ifade edebiliriz.

Araç Kredisi Neye Göre Verilir

Araç kredisi alarak otomobil sahibi olmak isteyenler, ilk olarak ilgilendikleri bankaların şubelerine şahsen başvuru yapmakla mükelleftirler. Seçilen banka, kişinin gelir durumu ve mal varlığını değerlendirmeye alarak araç kredisi verilip verilmeyeceğini kararlaştırır. Eğer 18 yaşını geçtiyseniz ve herhangi bir işletmede 3 aydan daha uzun süredir sigortalı biçimde çalışıyorsanız taşıt kredisi alma şansınız yüksektir. Bankanıza istenilen evraklarla beraber müracaat ettiğinizde bankanın aldığı karar kısa süre içerisinde tarafınıza iletilecektir. Bu arada bankaların sıfır araçlara farklı, ikinci el araçlara ise bambaşka koşullarının da olduğunu belirtmek gerekmektedir. 8 yıldan eski ikinci el araçlar için taşıt kredisi verilememektedir. Son olarak kredi sicilinizin temiz olması, araç kredisi almanız için en önemli noktalardan birisidir.

Araç Kredisi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Araç kredisi kullanmak isteyen müşterilerin bankalarına giderken belirli evrakları yanlarında götürmeleri gerekmektedir. İlk olarak satın alınacak araçla alakalı birkaç belgenin yanı sıra krediyi alacak kişinin nüfus cüzdan fotokopisi, ikametgah belgesi ve maaşını ifade eden resmi bir bordro yeterli olacaktır. Zaten bankalar, daha başka evraklar için müşterilerini bilgilendirmektedirler. Genellikle kredi alacak kişilerin ehliyetlerini de yanlarında getirmeleri önemli bir ayrıntıdır ve birçok banka tarafından istenilmektedir. Evraklar bu şekilde olsa bile alınacak aracın niteliğine ve kredinin miktarına göre ek belgeler talep edilebileceğini de eklememiz gerekiyor. Buna da hazırlıklı olmanız sizler adına iyi olacaktır.  

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git