Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Araç Kredisi Nasıl Alınır?
20 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 108 kez okundu.

Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Herkesin hayalinde araç sahibi olmak vardır. Ancak araç sahibi olmak için peşinatta bazı eksiklikler yaşanabilir. Böyle durumlarda araç sahibi olabilmek için araç kredisi çekilebilir. Çekilen bu kredi ile birlikte maddi yönden eksiklikleri tamamlayarak istediğiniz arabaya sahip olabilirsiniz. Araç kredisi veren bankalara bakıldığı zaman Vakıfbank, HalkBank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, DenizBank, QNB Finansbank, Akbank, TEB, Yapı Kredi, ING Bank olduğu görülür.

Araç Kredisi İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar

Bankaların çoğu araç kredisi vermektedir. Ancak araç kredilerini hemenalmak mümkün değildir. Tabiki de krediler için bazı yerine getirilmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Yerine getirilmesi gereken şartlara bakıldığı zaman öncelikle belirli bir yüzde oranında peşinata sahip olunması gerekmektedir. Yeni düzenlemeye göre ise bu oran 50.000 TL'ye kadar olan araç fiyatlarında %30, 50.000 ve üzeri fiyatlarda %30'a ek olarak geriye kalan miktarın %50'si olarak belirlenmiştir. Belli bir oranda peşinata sahip olunması gerekmektedir. Aynı zamanda taşıt kredisini bankadan aldığınız zaman alınan araca kasko sigortası yaptırmak zorunda kalırsınız. Bankalar bunu zorunlu tutmaktadır.

Araç Kredisi İçin Gereken Evraklar

Araç kredisi için bankaya başvururken interneti de kullanabilirsiniz. Ancak o başvurular ön başvuru olmaktadır. Araç kredisini almak için başvurunuz onaylandıktan sonra mutlaka şubeye gitmeniz gerekmektedir. Kredi başvuru formunu doldurduktan sonra bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler ise TC kimlik numarası üstünde olan nüfus kağıdı, sürücü belgesi veya pasaport aslı ve fotokopisi, kredi başvurusunda bulunan kişinin ikametgahbelgesi veya kişininadına olan son ay elektrik, su, telefon, doğal gaz faturaları ve yine araç kredisi başvurusunda bulunan kişinin çalışma şekline göreistenengelir belgesi olmaktadır. Şirket sahipleri, ücretli çalışanlar ve emeklilere göre istenen belgeler değişiklik gösterebilir. Şirket sahipleri için yıllık gelir vergi beyannamesi, güncelvergi levhası istenir. Ücretli çalışanlar için son 1 yıla ait maaş bordrosu istenir. Emekliler için de emekli maaşını gösteren banka hesap cüzdanı ve emekli tanıtım kartı istenmektedir. İstenilen belgeleri vererek araç kredisine sahip olabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git